Klasse 4: -nan

Hovedformerne

BetydningInfinitiv3sg. præt. 3pl.prætPræt. ptc
‘at fylde(s)’fullnanfullnōdafullnōdēdunfullnōþs

Bøjning

 Præsens
 SingularisDualisPluralis
1fullnafullnosfullnam
2fullnisfullnatsfullniþ
3fullniþ fullnand
Præteritum
1fullnodafullnodedufullnodedum
2fullnodesfullnodedutsfullnodeduþ
3fullnoda fullnodedun

Suffikset

Suffikset opstod i indoeuropæisk nasalinfikspræsens til rødder på *-h₂ og *-h₃, dvs. med stammer der endte på *‑ne-h₂-/-n-ə₂- og *‑ne-h₃-/-n-ə₃- (jf. den vediske 9. imperfektivklasse). I præsensstammen er suffiksvarianten -na- blevet generaliseret, i præteritum -no-.

Betydning

Det urie. nasalinfikspræsens var typisk aktivt og transitiv, men i germansk har det udviklet intransitiv/inkhoativ betydning, som fullnan.

De to hovedtyper

Deverbale

  • us-bruknan ‘ausgebrochen werden’ [?]←  brikan ‘brække’ (st. 5. kl. (?); håndbøgerne: kl. 4)
  • fra-lusnan ‘gå tabt’ ← fra-liusan ‘tabe’ (st. 2. kl.)
  • ga-hailnan ‘blive rask’ ← ga-hailjan ‘gøre rask’ (sv. 1. kl.)
  • ga-waknan ‘vågne’ ← wakan ‘vække’ (st. 6. kl)

Denominale

Denne type er sjældnere end den deverbale.

  • fullnan ‘blive fuld’, jf. fulls ‘fuld’
  • weihnan ‘blive hellig’, jf.  weihan (sv. 3. kl.) ←  ‘helliggøre, vie’ ←  weihs ‘hellig’