Hovedformerne
Betydning | Infinitiv | 3sg. præt. | 3pl.præt | Præt. ptc | |
‘at fylde(s)’ | fullnan | fullnōda | fullnōdēdun | fullnōþs |
Bøjning
Præsens | |||
Singularis | Dualis | Pluralis | |
1 | fullna | fullnos | fullnam |
2 | fullnis | fullnats | fullniþ |
3 | fullniþ | fullnand | |
Præteritum | |||
1 | fullnoda | fullnodedu | fullnodedum |
2 | fullnodes | fullnodeduts | fullnodeduþ |
3 | fullnoda | fullnodedun |
Suffikset
Suffikset opstod i indoeuropæisk nasalinfikspræsens til rødder på *-h₂ og *-h₃, dvs. med stammer der endte på *‑ne-h₂-/-n-ə₂- og *‑ne-h₃-/-n-ə₃- (jf. den vediske 9. imperfektivklasse). I præsensstammen er suffiksvarianten -na- blevet generaliseret, i præteritum -no-.
Betydning
Det urie. nasalinfikspræsens var typisk aktivt og transitiv, men i germansk har det udviklet intransitiv/inkhoativ betydning, som fullnan.
De to hovedtyper
Deverbale
- us-bruknan ‘ausgebrochen werden’ [?]← brikan ‘brække’ (st. 5. kl. (?); håndbøgerne: kl. 4)
- fra-lusnan ‘gå tabt’ ← fra-liusan ‘tabe’ (st. 2. kl.)
- ga-hailnan ‘blive rask’ ← ga-hailjan ‘gøre rask’ (sv. 1. kl.)
- ga-waknan ‘vågne’ ← wakan ‘vække’ (st. 6. kl)
Denominale
Denne type er sjældnere end den deverbale.
- fullnan ‘blive fuld’, jf. fulls ‘fuld’
- weihnan ‘blive hellig’, jf. weihan (sv. 3. kl.) ← ‘helliggøre, vie’ ← weihs ‘hellig’